Haberler

“BİZİM BİR HİKAYEMİZ VAR”

EGEDER

İlk baştan kısaca özetlemek gerekirse üniversiteye başladığımız ilk günden itibaren sivil toplumun mutfağında yer almaya çalıştık. Kısa süre içinde de gençlik çalışmaları alanında Türkiye çapında yer almış Avrupa Gençlik Derneği’nin yönetiminde toplamda iki yıl yer alarak sivil topluma daha dinamik hizmet etmeye çalıştık. İki yıl sonunda bizler için misyonunu tamamladığını düşündüğümüz Avrupa Gençlik Derneği’nden ayrılma kararı almak durumunda kaldık. Bizler için ciddi anlamda tecrübe, vizyon ve sosyal girişimcilik kazandırdığını söyleyebilirim.

unnamed

Ege Gençlik Çalışmaları Derneği’ne de ‘’Bizim Bir Hikayemiz Var’’ başlığıyla ilk adımımızı attık diyebiliriz. Bizler üniversite okuyan daha doğrusu okumaya çalışan ama hep yenilikleri ve gelişmeyi kovalayan bir avuç öğrenciyiz. Bizleri harekete geçiren en büyük etki hayallerimizi ortak bir paydada birleştiriyor olabilmemiz.Eğer sevdiğin işi yaparsan, hayatın boyunca bir kez bile çalışmış olmazsın.” Bizim basit mottomuz bu aslında. Bu sözden yola çıkarak iki yıllık sivil toplum tecrübemizi daha çok gençle paylaşabilmek, az da olsa hayatlarına dokunabilmek adına EGEDER’i kurma zorunluluğunu hissettik.

En büyük hayalimiz gençlerin bu kuruluştan maksimum kazanımı elde etmesidir. Üniversite hayatları boyunca rutin hayatlar yaşamak ya da sadece eğitim gördükleri bölümlerle ilgili derslere girmek yerine ek olarak sivil toplum bilinci kazanmalarını sağlamaktır. Üniversite öğrencisi olmanın verdiği imkanla, üniversitede okuyan ya da yeni mezun olan arkadaşların yaşadığı sıkıntılara bizzat tanık oluyoruz. Bunların en başında mesleki yeterlilikten uzak olmaları, yabancı dil öğrenememe, sosyal ve sanatsal çalışmalardan uzak olmaları gibi sorunlar yatıyor gözlemlediğimiz kadarıyla. Bizler de dernek olarak yabancı dil, mesleki kariyer eğitimleri, kişisel gelişim dersleri ve sanat atölyeleriyle bu sorunlara çözümler üretmeye çalışıyoruz. Sosyal sorumluluk ve AB projeleriyle de sosyal girişimcilere destek olmak ve bu tarz çalışmalara teşvik etmekte gayelerimiz arasında.

unnamed (1)

Biraz dernek kurma aşamasında yaşadığımız zor ve eğlenceleri anılarımızı da paylaşmak faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Dernek kurma fikri oluştuğundan itibaren kendi aramızda konuştuğumuz tek bir kural vardı. Kesinlikle maddi olarak hiçbir kurum ya da şahıstan bağış (adına artık siz ne derseniz) almayacağız. Aslında bu hikayemizde öğrenci olarak imkanlarımız sınırlıydı gibi klişelere hiç girmeyeceğiz demiştik ama birazcık bahsetmem gerekirse, maddi olarak aslında inanılmaz zorluklar çektik ancak işin keyifli kısmı da bu zorluklardan oluşuyor diyebilirim. Hiçbir maddi destek olmadan üniversite kampüsüne 10 dakika yürüme mesafesinde olan tatlı mı tatlı ofisimizi hizmete açtık. Eğlenceli anılara gelirsek, biz gerçekten birlikte çalışmaktan çok keyif alan bir ekibiz. Kurulma nedenlerimizin başında da zaten bu ekip olabilme bilinci yatıyor. Derneğimizin binası ciddi anlamda rezalet durumdaydı. Boya, badana, alçı derken her işi öğrendik. Hepsi meşakkatli işlerdi ama keyifli anılar olarak kaldı.

Derneğimizin sadece Denizli’de hizmet verdiğini üzülerek belirtmem gerekiyor. Gençlerin imkanlarının sınırlı olduğu illerde şube açmak gibi ileriye dönük planlarımız mevcut ancak bu gelişmenin ve büyümenin şuurlu bir ivmeyle, amacımızdan sapmadan gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun içinde birazcık zamana ihtiyacımız var doğrusunu söylemek gerekirse.

Hikayenin sonuna gelirken sivil toplumla ilgili naçizane birkaç öneride bulunmam gerekirse üniversiteyi yeni kazanan arkadaşlarımızın mutlaka sivil toplumun mutfağında yer almaya çalışmalarını söyleyebilirim. Farkında olmasalar da kişisel gelişimlerine inanılmaz katkıda bulunacaklarına inanıyorum. Gönüllülük sivil toplumun olmazsa olmazıdır ancak bunun ince bir çizgide olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden sizin gönüllülük esasınızı art niyetli kullanmaya çalışanlar mutlaka olacaktır, uzak durmak gerekir. Sivil toplumun mutfağında kazanacağınız tecrübe sizlere yeni yollar ve kapılar açacaktır.

Sevgi ve saygıyla.

unnamed

Ege Gençlik Çalışmaları Derneği için daha fazlası : http://www.egeder.org/

Facebook: https://www.facebook.com/pg/egegencder/about/?ref=page_internal

 

Yorum yapın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Haberler

BAŞA GİT